Ahoj cizinče!

Vypadá to, že zde ještě nevlastníš účet. Pokud se chceš zapojit do diskuze, klikni na jedno ze dvou tlačítek níže.

Alexovický park

V roce 1845 zakoupil šlechic belgicko-anglického původu Alfred Skene od majitele Jiřího Holuba papírnu v Alexovicích a dal ji přestavět na továrnu na sukno. V roce 1850 začal Skene s vykupováním zdejších usedlostí. Dobrovolným odprodejem přešly do majetku Skene všechny polnosti, které náležely soukromým osobám a nacházely se v katastru obce Alexovice mimo cca 10 měřic jednoho sedláka a panských polí. V 50. letech 19.století dal majitel postavit vekou vilu a v názvanosti na ni nechal založit anglický park. Později přistavěl skleník, založil ovocný sad a zelinářskou zahradu. Za obytnou budovou byla fontána, vedle budovy tenisové kurty, v zadní části zahrady romantický letohrádek. V parku bylo vysazeno mnoho exotických dřevin do dnešního dne e zachovaly dva platany. V roce 1857 zakoupil Skene panský dvůr Karlov, v roce 1880 koupil pozemky od obce alexovické a započat zavážet rokle a scelovat pole.Zakládal nové cesty, podél nich vysazoval ovocné i okrasné stromy. Nejnákladnější krajinářský projekt realizoval na holém slepencovém kopci Pekárka v létech 1875-1876. Na skálu dal navést ornici a plocha byla zalesněna smrky, borovicemi a duby. Sazenice byly stále zalévány. Postupem času tu byl vytvořen romantický les se dvěma vyhlídkovými altány. Altány byly propojeny cestami, které sloužily jako vycházková trasa pro veřejnost.

V roce 1913 prodal syn Skene Luis část scelených pozemku hraběti Rudolfu Kinskému, majiteli panství v M.Krumlově. Za první pozemkové reformy po 1. sv. válce byly pavilony na Pekárce zbořeny a využity jako stavební materiál.V roce 1913 převzal vedení továrny společník A.Placzek a s ní veškeré budovy a zelinářskou zahradu. Téměř celá Placzkova rodina zahynula v průběhu 2.sv. války v koncentračních táborech.

Po roce 1948 byly továrna znárodněna a od tohoto času pokračovala postupná devastace parku. Na místo ten.kurtů byla zřízena skládka uhlí, některé stromy byly vykáceny a dosazeny švestky a jabloně. Údržba přestala být soustavnou. Park byl zpřístupněn veřejnosti , v roce 1973 - 1974 byla provedena částečná rekonstrukce letohrádku na klubovnu SSM, park byl amatérsky vyčistěn a byla postavena nová fontána s čápem. Do parku byly umístěny lavičky, podium pro hudbu a taneční parket. Závod Mosilana platil důchodce, který se o park svým způsobem staral. Postupně intenzita péče slábla.

Podle "staré" diskuze Názory Ivančice (přispěvatel Honza)

Abys mohl komentovat, musíš být přihlášený nebo registrovaný.