Vypadá to, že zde ještě nevlastníš účet. Pokud se chceš zapojit do diskuze, klikni na jedno ze dvou tlačítek níže.
Životní data
Narozen: 20. února 1523 Přerov
Zemřel: 24. listopadu 1571 Moravský Krumlov
Český humanistický spisovatel, teolog, historik a biskup Jednoty bratrské působící v Ivančicích.
Jan Blahoslav |
Pocházel z velmi bohaté bratrské měšťanské rodiny z Přerova. Základní vzdělání získal na školách Jednoty bratrské v Přerově a Prostějově a Jednotou byl také poslán na vyšší studia do Goldbergu ve Slezsku (1543) a do Wittenbergu (1544), kde se seznámil s Martinem Lutherem a humanistickými spisy jeho blízkého spolupracovníka a přítele Filipa Melanchthona. Po návratu pokračoval ve svém vzdělávání v Přerově, od července 1548 v Mladé Boleslavi. Krátce studoval na univerzitách v Královci (1549) a Basileji (1549–50), kde Frobeniova tiskárna neustávala ve vydávání děl humanistických učenců. Všechny tyto vlivy pomáhaly utvářet jeho humanistickou osobnost i pracovní styl; osvojil si humanistické metody (hledání pravdy, návrat k pramenům, systematické utřídění látky, jasný a srozumitelný výklad) a využíval je v širokých oblastech svých zájmů – v historii, jazykovědě, hudbě, překladatelské aj. literární činnosti. Jeho život byl organizační, literární, teologickou i pedagogickou službou Jednotě: v Prostějově (1550–52), v Mladé Boleslavi (1552–57); r. 1553 se stal knězem, 1557 jedním z biskupů, od r. 1558, kdy přesídlil do Ivančic, pak písařem, tj. tajemníkem, archivářem a historiografem Jednoty.
Přátelské seznámení s Melanchtonem a dalšími humanisty utvrdilo Blahoslava v přesvědčení, že vzdělání kazatelů je nutným předpokladem dalšího rozvoje Jednoty. V možnosti stále zdokonalovaného bratrského školství (sám vychovával otce Karla st. ze Žerotína) viděl účinnou obranu Jednoty. Proto vystupuje proti "misomusům" ostrou Filipikou (1567).Tím se postavil hlavně proti biskupu Jednoty Janu Augustovi a vlastně umožnil nastoupení cesty k účasti Jednoty na celonárodním kulturním dění.
Jako biskup Jan Blahoslav žil většinou v Ivančicích, kde se věnoval svým církevním povinnostem a kde je (pravděpodobně) též pohřben.
Významnou činností Blahoslavovou byla pedagogická činnost. V Ivančicích počátkem 16. století vznikla bratrská škola. Nicméně významu se dočkala až v době působení Blahoslava jako biskupa. Škola za jeho působení nabyla charakteru a řádu bohoslovecké koleje, kde bylo pamatováno nejen na výuku, ale i na spojení s praktickýcm životem - práci v řemesle a hospodářství. Nezapomínalo se také na vyučování jazyků, rétoriky a hudby. V rámci řemeslné činnosti byla vyučováno vázání knih a v neposlední řadě i práce v bratrské tiskárně, která byla v Ivančicích zřízena.
V této tiskárně započalo tisknutí prvních pěti dílů Biblí kralická (tzv. Šestidílka). Po přestěhování tiskárny do Kralic (v souvislosti s tlakem protireformace) byl zbývající dotisk prováděn zde.
Význam Blahoslava spočívá též v pořádání Bratrského archivu (Acta universitatis fratrum), pramenné sbírky nahrazující starý, roku 1546 shořelý archiv, který nakonec obsáhl 15 knih. Chtěl písemně zpracovat celé dějiny Jednoty bratrské, ale stihl jen 15 knih. Blahoslav dal rovněž podnět k sepsání Knih úmrtí, nekrologií bratří sahajících k roku 1467. Vlastní práce je ale až dílem Vavřince Orlíka.
Jeho dílo
Poznámka
Památník jednoty bratrské je umístěn v Ivančicích v ulici Ve sboru. Zde je také možné shlédnout odhalené základny bratrské kaple.
Drby
Jan Blahoslav byl často zobrazován v brýlích, tedy protetické pomůcce ne zrovna běžné v šestnáctém století.
Prameny a odkazy
http://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Blahoslav Česká wikipedie
http://en.wikipedia.org/wiki/Jan_Blahoslav Anglická wikipedie
http://citaty.net/autori/blahoslav-jan Citáty slavných osobností - Jan Blahoslav
http://www.ceskaliteratura.cz/texty/filipika.htm JAN BLAHOSLAV: FILIPIKA PROTI MISOMUSŮM